Lence lékaři zjistili rakovinu endometria. Onemocněla ve 34 letech

Lenka má rodinu, práci a koníčky jako většina z nás. Má ovšem také Lynchův syndrom a před třemi roky prodělala rakovinu endometria. Její příběh je další dílem našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

O tom, že má zvýšené riziko onkologických onemocnění kvůli Lynchově syndromu, Lenka nic nevěděla. Ani gynekologické potíže, které se u ní objevily, jí nic nenaznačily, takové problémy má ostatně mnoho žen. Diagnózu rakoviny endometria se dozvěděla v lednu 2020.

„Před diagnózou jsem žila běžný rodinný život. Byla jsem normální máma, manželka, s mužem jsme doufali ve společného potomka, protože první dceru mám z předešlého manželství,“ vypráví Lenka. Postupně se u ní ovšem začaly objevovat problémy, které ji v běžném životě stále více omezovaly. Konkrétně šlo o téměř nepřetržité špinění a krvácení mimo cyklus.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Jeden čas měla Lenka dokonce za to, že původ problémů může být psychický. Když však šla v rámci gynekologické prohlídky na běžnou cytologii, svěřila se lékařce, že už je zoufalá z toho, jak z 28denního cyklu třeba jen tři dny nekrvácí. Při vyšetření ultrazvukem nebylo nic vidět, lékařka ji tedy pro jistotu poslala na hysteroskopii. Lenka podstoupila i biopsii endometria. Z nemocnice odcházela se slovy, že to vypadá na normální nález, ale musí se počkat na výsledky biopsie. To bylo v prosinci 2019. „Prožila jsem krásné Vánoce a silvestra, tou dobou jsem ještě ani netušila, že existuje rakovina dělohy,“ říká Lenka.

Byl to šok

O to větší šok zažila pár dní po Novém roce, když se dozvěděla, že má onkologický nález. „Po sdělení diagnózy jsem myslela, že paní doktorce špatně rozumím. Nevěřila jsem tomu. Čekala jsem, že mi najdou maximálně nějaký zánět,“ vzpomíná Lenka.

„V tu chvíli mě jenom napadlo, co bude dál. Co bude po operaci? Nedokázala jsem si to srovnat. Ani nevím, jak jsem odtamtud odešla.“ Přemýšlela, jak to sdělí manželovi. Chtěla být klidná a silná... „Pláč mi ale už zastavit nešlo a za dveřmi bytu jsem se složila,“ popisuje nejhorší okamžiky. Manžel však situaci zvládl na výbornou. Byl jí v nejnáročnějším období velkou oporou. „Věřil, že to spolu dáme a že to bude dobré – a je to dobré,“ usmívá se Lenka.

Nikdy nekouřila, přesto ve 43 letech onemocněla rakovinou plic

Nejtěžší pro ni bylo čekání na operaci, které trvalo nekonečné tři týdny. „První víkend jsem vůbec nespala, o diagnóze jsem neměla žádné informace a jen jsem přemýšlela, co bude s dcerou. Každý rodič chce své dítě dovést do dospělosti. Ale naštěstí mě s manželem lékaři velmi brzy pozvali na schůzku, kde nám vše vysvětlili. Dokonce nám nabídli, jestli se ještě nechceme narychlo pokusit o potomka, že by se to možná zvládlo za pomoci asistované reprodukce a hormonální léčby. To jsme okamžitě vyloučili, nejdůležitější pro nás bylo, abych mohla co nejrychleji podstoupit operaci a být tu zdravá pro svého muže a dceru,“ vypráví Lenka.

Velkým úkolem pro ni pak bylo oznámit diagnózu svým rodičům. „Sama mám dítě, takže vím, jak to pro ně bylo těžké. To ticho poté, co jsem jim to řekla, bylo šílené. Každý ovšem potřebuje svůj čas na to, aby těžké informace zpracoval.“

Paní Lenka nakonec podstoupila laparoskopickou operaci, při které jí byla odstraněna děloha, vaječníky a vejcovody. Vzhledem k tomu, že byl nádor odhalen včas a rakovina postihla méně než polovinu tloušťky myometria, tedy prostřední vrstvy pláště dělohy, nemusela podstupovat žádnou další léčbu.

Dnes je pod trvalým lékařským dohledem, jednou za půl roku chodí na prohlídky na gynekologii a jednou ročně podstoupí onkologickou kontrolu. Vše je naštěstí v pořádku.

Genetickou poruchu má i máma a bratr

Po operaci však Lenka absolvovala ještě genetické testy. Ty zjistily, že je nosičkou Lynchova syndromu. To je genetická porucha, která zvyšuje riziko některých nádorů. „Byla to další velká rána, protože když si člověk přečte výsledky a zjistí, kde všude se může objevit další onkologický nález, tak se hodně zapotíte. Navíc víte, že to může mít vaše rodina, vaše dítě. Pak jsem si ale řekla, že každý rok podstupuji pravidelně spoustu vyšetření. Jsem tedy hlídána víc než běžný člověk, který nemá informaci o tom, že má nějakou genetickou mutaci. Tím se uklidňuji. Našla jsem si na tom to pozitivní.“

Na Lynchův syndrom se nechala otestovat celá Lenčina širší rodina. Zjištěn byl u matky a jejího bratra. Se 14letou dcerou o své nemoci a jejích rizicích otevřeně také hovoří a ví, že bude důležité, aby po dosažení dospělosti genetické testy podstoupila i ona. Vždy je totiž lepší o riziku vědět, už proto, že se na ně lékaři mohou zaměřit a člověka víc hlídat.

Syndrom malé sukně. Pozor na příznak rakoviny, která ohrožuje ženy

Lenka dnes žije v podstatě normální život – díky lékařům, ale i své rodině a rovněž své síle, která jí nedovolila se vzdát. Věnuje se rodině, ale i sobě. „Mezi mé koníčky patří hlavně příroda, kde si často rovnám myšlenky a čerpám energii. Velmi ráda čtu,“ říká. A všem ženám by ráda vzkázala, aby nepodceňovaly každoroční preventivní prohlídky.

„Důležité je včasné odhalení nemoci, proto nepodceňujte prevenci, máte pak mnohem vyšší šance na vyléčení. Vnímejte i své tělo a to, co vám prostřednictvím různých příznaků naznačuje. Když v těle vnímáte cokoliv, co není normální, jděte k lékaři. Raději zjistit, že nejde o nic vážného, než něco podcenit!“

Lynchův syndrom

Nemoc má u nás asi 10 500 lidí. „Lynchův syndrom je dědičné onemocnění, genetická porucha, která u jedinců s tímto syndromem způsobuje zvýšení rizika vzniku několika zhoubných nádorů, většinou v mladém nebo středním věku. Průměrný věk vzniku nádoru je mezi 40–45 lety. Nejčastěji nádory vznikají z buněk sliznic tlustého střeva, dělohy a z mazových žlázek v kůži. Ženy s Lynchovým syndromem mají 27–71procentní celoživotní riziko karcinomu dělohy a přibližně 3–13procentní riziko karcinomu vaječníků,“ vysvětluje profesor David Cibula, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF a VFN v Praze.

Na serveru Lynch.cz se uvádí: Celoživotní riziko vzniku karcinomu tlustého střeva u jedinců s Lynchovým syndromem (HNPCC) je u mužů 28–75 procent, u žen 24–52 procent. Tyto osoby mají 16procentní pravděpodobnost, že onemocní dalším nádorem tlustého střeva. Dalšími lokalizacemi mohou být: vaječníky, žaludek, tenké střevo, játra, žlučové cesty, horní močový trakt, mozek, prostata.

Autor:
  • Nejčtenější

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

19. května 2024

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako...

Žena strávila v tetovacím studiu 300 hodin, aby se zcela změnila

15. května 2024

Bethany Moore z Velké Británie uvedla, že se jako dítě nenáviděla. Neměla ráda své tělo a toužila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to nevkusné a nemravné. Náhradní manželku pobouřily akty v obýváku

15. května 2024  21:50

V novém díle Výměny manželek sehrála hlavní roli temperamentní Nikol. Deset dní se snažila...

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Partnera volíme podle toho, co naše duše potřebuje zažít, říká psycholožka

14. května 2024

Premium Intenzivní terapie zcela zdarma. I tak se dá podle psycholožky Terezy Škorupové vnímat partnerský...

Žena zahrnuje novorozeně luxusem, nechybí ani zlatý dudlík a lahev

20. května 2024  9:20

Pětadvacetiletá Linda Adrade z Dubaje se v minulosti provdala za multimiliardáře a už tehdy řekla,...

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 20. do 26. května

20. května 2024

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale...

Inteligence, nebo sexy tělo? Co je podle odborníků na ženách nejpřitažlivější

20. května 2024

Co muže na ženách nejvíc přitahuje? Při pokusu o sestavení žebříčku atributů, které rozhodují o...

Příběh Karla: Odešel jsem od ženy kvůli mladší, teď toho lituji

20. května 2024

Loni jsem oslavil padesátku, a když tak bilancuji, jak se mi vede v životě, musím říct, že to jde...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...