Lékařka: Na prevenci choďte každé dva roky, včasný záchyt nemoci je klíčový

aktualizováno  12:59
Neustále přibývá lidí s diabetem, nemocemi srdce a cév a onkologickými diagnózami. Život jim může zachránit hlavně prevence. „Každý by měl preventivní prohlídku absolvovat co dva roky a kromě toho samozřejmě dbát na zdravý životní styl. Mít dostatek pohybu, pestrou stravu a co nejméně stresu,“ řekla v online rozhovoru praktická lékařka Ludmila Mazylkinová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Odpovědi lékařky si můžete přečíst zde.

Jen diagnózu cukrovka si v České republice od svého lékaře každoročně vyslechne přibližně 60 tisíc lidí. Dalších 87 tisíc u nás onemocní některou z onkologických nemocí a přibližně 51 tisíc podlehne nemocem srdce a cév, jako je infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda.

Výskytu chorob, které zkracují životy a zvyšují počet let prožitých v nemoci, moderní medicína zcela zabránit neumí. Díky preventivním opatřením ovšem můžeme řadě onemocnění účinně předcházet, mírnit jejich dopady nebo je zachytit v raném stádiu a významně tak zvýšit šanci na úspěšnou léčbu.

„Preventivní prohlídky jsou nenahraditelným nástrojem pro záchyt celé řady zdravotních obtíží ještě ve fázi, kdy jsou takzvaně klinicky němé, tedy nezpůsobují svým nositelům žádné obtíže. Patří sem například vysoký krevní tlak nebo cukrovka druhého typu. Konkrétně u této choroby se předpokládá, že prozatím probíhá skrytě až u čtvrtiny nemocných. Včasné zahájení léčby v těchto případech pomáhá minimalizovat zdravotní komplikace, jako jsou poškození cév nebo ledvin,“ vysvětluje lékařka.

A dodává, že u onkologických onemocnění je odhalení nemoci v rané fázi zcela klíčové pro úspěšnost léčby. Jakékoli abnormální výsledky preventivního vyšetření navíc umožní nasměrovat pacienta ke specialistům, kteří jeho stav dovyšetří.

Samovyšetření pomůže odhalit rakovinu včas. Provádět by ho měli ženy i muži

A jak by taková preventivní prohlídka měla vypadat? „První část prohlídky probíhá formou rozhovoru, kdy se lékař vyptá na aktuální zdravotní stav. Poté společně doplníme zdravotní dokumentaci, včetně informací o závěrech z návštěv specialistů nebo nově odhalených nemocí u rodinných příslušníků, a zkontrolujeme očkování,“ popisuje lékařka Ludmila Mazylkinová a dodává, že poté následuje praktická část prohlídky.

„Ta sestává z poslechu srdce a plic, posouzení stavu kůže, žil a tepen na dolních končetinách, pohmatové kontroly štítné žlázy, orientačního vyšetření zraku a sluchu a dalších úkonů. Lékař vám také přeměří krevní tlak a vyšetří moč, která se společně s odebranou krví zasílá také k podrobnému biochemickému vyšetření v laboratoři. V případě jakýchkoli zdravotních obtíží, které vyžadují došetření, praktik předepíše poukaz k vyšetření u příslušného specialisty. Je proto důležité, aby se pacienti s jakýmikoli obavami ohledně svého zdraví nebáli svému lékaři svěřit.“

K základní prevenci pak podle jejích slov patří také prohlídka u stomatologa, na kterou mají lidé nárok dvakrát do roka, každoroční preventivní vyšetření kůže dermatologem, u žen navíc vyšetření v gynekologické ambulanci, které by dívky a ženy od patnácti let výše měly absolvovat také jedenkrát za rok. K dalším vyšetřením, ať už přímo v ordinaci praktického lékaře nebo na specializovaných pracovištích, se přistupuje u pacientů s chronickými onemocněními, u zdravé populace pak po čtyřicátém roce života.

Kromě pravidelných prohlídek u svého praktického lékaře může k prevenci přispět i očkování, které může zabránit mnohým fatálním onemocněním. A nejde jen o ta povinná. Jaká tedy lékařka doporučuje? „Existuje široká paleta možných očkování. V České republice bych doporučila očkování na chřipku, klíšťovou meningoencefalitidu, očkování na pneumokokové a menigokokové infekty a hepatitdu A. V současné době začíná očkování na RS virus. Dále bych doporučila – v případě, že se očkujete vakcínou na tetanus – aplikovat vakcínu kombinační s černým kašlem a záškrtem,“ dodala Ludmila Mazylkinová, hlavní lékařka sítě zdravotnických zařízení Moje ambulance.

Praktická lékařka Ludmila Mazylkinová ze společnosti Moje ambulance

O lékařce

MUDr. Ludmila Mazylkinová vystudovala obor Všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Poté pracovala několik let v nemocnici na interním a kardiologickém oddělení. Od roku 2012 pracuje jako praktická lékařka společnosti Moje ambulance v ordinaci v Praze 4 – Braníku, kde je vedoucí lékařkou. Pracuje také jako lékařský dozor na mnoha významných sportovních akcích. V roce 2020 získala licenci pro výkon vedoucího lékaře, primáře a školitele v oboru praktického lékařství.

Autor:
  • Nejčtenější

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

19. května 2024

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako...

Žena strávila v tetovacím studiu 300 hodin, aby se zcela změnila

15. května 2024

Bethany Moore z Velké Británie uvedla, že se jako dítě nenáviděla. Neměla ráda své tělo a toužila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to nevkusné a nemravné. Náhradní manželku pobouřily akty v obýváku

15. května 2024  21:50

V novém díle Výměny manželek sehrála hlavní roli temperamentní Nikol. Deset dní se snažila...

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Partnera volíme podle toho, co naše duše potřebuje zažít, říká psycholožka

14. května 2024

Premium Intenzivní terapie zcela zdarma. I tak se dá podle psycholožky Terezy Škorupové vnímat partnerský...

OBRAZEM: Celebrity, které využívají svou slávu pro dobrou věc

20. května 2024

Jsou velmi slavní, užívají si luxusu, ale také se o své extrémní výdělky umí podělit. Řeč je o...

Žena zahrnuje novorozeně luxusem, nechybí ani zlatý dudlík a lahev

20. května 2024  9:20

Pětadvacetiletá Linda Adrade z Dubaje se v minulosti provdala za multimiliardáře a už tehdy řekla,...

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 20. do 26. května

20. května 2024

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale...

Inteligence, nebo sexy tělo? Co je podle odborníků na ženách nejpřitažlivější

20. května 2024

Co muže na ženách nejvíc přitahuje? Při pokusu o sestavení žebříčku atributů, které rozhodují o...

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...