reklama

Šťovík i sedmikráska. Dopřejte tělu detox a zatočte s jarní únavou

Detoxikace je základní prevencí většiny onemocnění lidského těla, posiluje lidskou mysl a zvyšuje odolnost organismu proti vnějším vlivům. Se slovem detoxikace se nejčastěji setkáváme v souvislosti s jarní únavou a očistou organismu. Jaro vyzývalo k očistě i naše předky – jarní postní doba měla naše tělo připravit již odpradávna na nové období. Ale jak začít?

Foto: Shutterstock

Občasná očista těla je vhodná pro každého a zvlášť by ji měli pravidelně podstupovat alergici, lidé s nadváhou a ženy, které se chystají otěhotnět. Bylinkové kúry pomáhají čistit krev, odplavují toxiny, posilují imunitní systém, pomáhají překonat jarní únavu a také tělu dodávají vitaminy, minerály a další prospěšné látky.

Bylinky vhodné k očistným kúrám

Pampeliška - smetánka lékařská

Čerstvé mladé pampeliškové listy mají silné močopudné účinky a skvěle očišťují játra i ledviny. Pampeliška obsahuje vitamíny A, B, C a betakaroten, dále pak draslík, vápník a křemík. Listy mají nahořklou chuť a nejčastěji se z nich připravují polévky, saláty a pomazánky.

Kopřiva dvoudomá

Jistě znáte velmi zdravý kopřivový čaj. Ale víte o tom, že mladé kopřivové listy se přidávají také do smoothie, polévek, nádivek a dá se z nich uvařit velmi dobrý kopřivový špenát? Kopřiva obsahuje vitamin C, betakaroten a vitamin A, železo a vápník. Má močopudné a odhleňující účinky, její konzumace se doporučuje při chudokrevnosti a kožních potížích, jako je lupenka, akné nebo ekzémy. Ale pozor, kopřivu bychom neměli užívat pořád. Je třeba si od ní dávat pauzy.

Šťovík kyselý

Pamatujete si na kyselé lístky šťovíku, které jsme žvýkali jako děti? A právě tato bylinka je známá vysokým obsahem vitaminu C, betakarotenu, vápníku a železa. Opět působí močopudně, pomáhá v čištění krve a příznivě stimuluje činnost jater. Ze šťovíku se připravují výborné saláty, polévky, omáčky, pomazánky a přidává se také do špenátu, zeleninového leča a míchaných vajíček. A pokud máte rádi čerstvý chléb s máslem sypaný pažitkou, zkuste chléb pro změnu posypat nasekaným šťovíkem. Jen je třeba si hlídat přijaté množství, při větší konzumaci může způsobit citlivým jedincům kopřivku.

Sedmikráska chudobka

Ze sedmikrásky můžeme konzumovat kromě listů také květy. Stejně jako ostatní byliny, také sedmikráska má močopudné účinky, čistí krev, stimuluje činnost jater, žlučníku a užívat by ji měli zejména lidé trpící na ekzémy, akné, dnu a artritidu. Listy i květy sedmikrásky se používají do polévek, salátů a jen tak na chleba.

Medvědí česnek 

V medvědím česneku jsou obsaženy vitamíny, minerální látky a silice, značné množství jódu, allin a další látky pozitivně působící na naše zdraví. Pokud medvědí česnek zařadíme do jídelníčku - nejlépe v čerstvém stavu - a dopřejeme si pár dní půstu, upravíme jídelníček, skvěle tělo detoxikujeme a vyplavíme z něj nahromaděné škodliviny, navíc regenerujeme játra.

Vyhrajte automatický mixér na smoothie a pusťte se do jarní detoxikace!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama