Nemoc, při které máte potíže s pohybem i polykáním. Jak se žije s myastenií

Dvojité vidění, únava, neschopnost se hýbat, mluvit, polykat, či dokonce dýchat – to všechno jsou projevy vzácného onemocnění myastenie gravis, kterým v Česku trpí až tři tisíce osob.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Při této autoimunitní chorobě organismus vytváří protilátky, které brání přenosu impulzů z nervů do svalu. Lidé, kteří poruchou nervového systému trpí, jsou zesláblí a nemohou své svaly ovládat, přičemž přibližně 10–15 procent z nich tato choroba ohrožuje na životě.

Nemoc bohužel nelze vyléčit, její projevy je možné pouze tlumit. Moderní biologickou léčbu pak dostanou jen ti, u nichž selhaly všechny předchozí terapie.

Zátěž vše zhoršuje

„Projevy myastenie gravis jsou závislé na fyzické zátěži a pacientův stav v souvislosti s ní kolísá. Po odpočinku se zlepší, po fyzickém vypětí se zhoršuje. Pacienti se proto obvykle ráno cítí lépe a večer po celodenní zátěži hůř,“ vysvětluje Stanislav Voháňka, zástupce přednosty Neurologické kliniky FN Brno.

Myastenie gravis (MG) se často projevuje postižením svalstva hlavy a krku, což způsobuje pokles očního víčka, poruchy vidění, kousání, polykání nebo řeči.

Pacienti často nejsou schopni zvednout ruce nad hlavu a udržet v nich předměty. Jsou slabí, a pokud si neodpočinou, potíže přetrvávají.

Může jít i o život

„Několikrát se mi stalo, že jsem nemohla zvednout nohu, upadla jsem, neměla sílu se zvednout a nemohla jsem mluvit. Kolemjdoucí si o mně mysleli, že jsem opilá, a obcházeli mě,“ popisuje své zkušenosti třiašedesátiletá Miriam, která s touto nemocí bojuje už více než 40 let. Diagnózu se dozvěděla v prvním ročníku na vysoké škole.

„Když mi to lékař oznámil, zhroutil se mi svět. Navíc mi sdělil, že budu muset omezit úplně všechno, co jsem doposud dělala, jen těžko se vdám a nikdy nebudu mít děti. Toto v osmnácti nechcete slyšet,“ líčí své prvotní pocity.

Miriam si dokonce dvakrát prošla takzvanou myastenickou krizí, což je stav, kdy svaly vypovědí službu úplně a pacient je přímo ohrožený na životě – kvůli ochabnutí bránice se totiž může udusit. Přesto to nevzdala, vdala se a porodila syna.

„Po počátečním šoku jsem si řekla, že budu dělat vše, co mi tělo dovolí. Že se nesmím litovat a čekat na zázrak,“ tvrdí Miriam, která později začala působit ve výboru pacientské organizace MYGRA-CZ, jež pomáhá právě lidem s tímto onemocněním.

Přestalo mě poslouchat tělo. Moje nemoc se jmenuje myasthenia gravis

Nadějnější prognózy

Péče o lidi s diagnózou MG se v Česku stále zlepšuje. „Pacientům můžeme nabídnout řadu léčebných metod, které zmírňují projevy nemoci. U lidí do 50 let je základním řešením odstranění brzlíku, což pomáhá tlumit imunitní reakce a zlepšit prognózu. Pro okamžitou úlevu využíváme léky, které podporují nervosvalový přenos. Dlouhodobě pacienti užívají kortikoidy a imunosupresiva tlumící tvorbu protilátek zodpovědných za vznik obtíží,“ popisuje lékař Voháňka.

Existuje však také další, nákladnější léčba, takzvaná plazmaferéza nebo imunoadsorpce, kdy lékaři pacientům „čistí“ krev od protilátek. Tento druh léčby poskytují pouze specializovaná neuromuskulární centra. Těch je u nás jedenáct, přičemž většina pacientů (80 procent) se léčí ve třech největších – v Praze, Brně a Ostravě.

„V současné době se do praxe dostává také moderní biologická léčba, která má méně nežádoucích účinků. Je však zatím dostupná pouze pro ty, u nichž selhaly veškeré předchozí metody. Doufám, že v budoucnu bude možné ji na úhradu pojišťoven předepsat většímu počtu pacientů. Zejména těm, kteří trpí opakovanými myastenickými krizemi,“ dodává lékař Voháňka, který doporučuje, aby se pacienti léčili na specializovaných pracovištích, kde jsou odborníci na MG.

Karta pacienta

Pacientská organizace MYGRA-CZ ve spolupráci s lékaři a záchrannou službou připravila kartu pacienta, kterou by měli lidé s MG nosit u sebe a v krizových situacích předkládat. Obsahuje základní informace o pacientovi, kontakty a důležité pokyny, třeba které léky nesmějí lidé s touto nemocí dostat, protože zhoršují projevy nemoci – jde například o některé druhy antibiotik, anestetika, benzodiazepiny nebo hořčík.

Autor:
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

OBRAZEM: Celebrity, které přišly o rodiče v nízkém věku

29. dubna 2024  12:12

Tragédie se nevyhýbají ani známým osobnostem. Podívejte se, které známé tváře se v dětství musely...

Žena má rekordně dlouhé vlasy, užívá je i jako oblečení

29. dubna 2024  7:56

Aliia Nasyrovová má bez pár milimetrů vlasy dlouhé dvě stě osmapadesát centimetrů. Nyní je ženou s...

Mám sen. A je trochu bizarní. Toužím po roli Hamleta, říká Veronika Lazorčáková

29. dubna 2024

Premium Umí plynně francouzsky, hraje na saxofon a její hlas zní z několika audioknih. Hlavně je však...

Bolest v kříži dokáže potrápit. Pomoci může cvičení i masáž

29. dubna 2024

Není to žádné velké ani závažné onemocnění, i tak však bolest v kříži dokáže potrápit. Aspoň jednou...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...